Narzędzia IBAN

Weryfikator IBAN

Sprawdź

Generator IBAN

Wygeneruj

Struktura IBAN

Podgląd

Płatność

Podgląd
TransferWise banner

Czym jest międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN)

IBAN - The International Bank Account Number (międzynarodowy numer konta bankowego) jest systemem wykorzystywanym do rozpoznawania kont bankowych międzynarodowo w celu umożliwienia komunikacji i przelewów międzynarodowych z zredukowanym ryzykiem wystąpienia błędu. IBAN używany jest do przelewów pomiędzy bankami, w szczególności do przelewów międzynarodowych.

System ten został utworzony w celu przetwarzania płatności na terenie Unii Europejskiej i na chwilę obecną, jest używany w większości krajów w Europie, jak i również w Afryce, Bliskim Wschodzie i na Karaibach.

SWIFT- Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) jest oficjalną nazwą tego systemu.

Minusy przelewów zagranicznych w Twoim banku

Wysyłając lub odbierając międzynarodowy przelew bankowy, możesz stracić pieniądze przy nieprawidłowym kursie wymiany i w rezultacie zapłacić za ukryte opłaty. To dlatego, że banki nadal używają starego systemu do wymiany pieniędzy. Zalecamy użycie opcji TransferWise, która jest zwykle znacznie tańsza. Dzięki nowoczesnej technologii:

  • Za każdym razem dostajesz świetny kurs wymiany i niską opłatę z góry.
  • Przesyłasz pieniądze tak szybko, jak banki, a często szybciej - niektóre waluty przechodzą w kilka minut.
  • Twoje pieniądze są chronione zabezpieczeniami na poziomie banku.
  • Dołączasz do ponad 2 milionów klientów, którzy dokonują przelewów w 47 walutach w 70 krajach.

Czym jest międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN)

IBAN składa się z 34 znaków ułożonych jak na schemacie poniżej

CCKKBBBBBBBBBBBB...

  • Pierwsze dwa znaki (CC) definiują kraj zgodnie z ISO 3166-1 alpha-2. Tylko litery.
  • Następne dwa znaki (KK) używane są w celu sprawdzenia poprawności działania systemu. Tylko cyfry.
  • Pozostałe do 30 znaków (BBBBBBBBBBBB...) odznaczają BBAN (Basic Bank Account Number - podstawowy numer rachunku bankowego). Format ustalany jest przez bank centralny lub odpowiednie organy finansowe urzędujące w danym kraju. Zarówno litery jak i cyfry są dozwolone.

Z czego składa się podstawowy numer rachunku bankowego (BBAN)

Długość BBANu to do 30 znaków, zarówno liter jak i liczb.

Jednak każdy kraj będzie posiadał ustaloną listę ustalonych znaków (niezależnych od ich wielkości) oraz jego długość. BBAN zawiera zazwyczaj dane oddziału bankowego, takie jak bank oraz identyfikator oddziału wraz z lokalnym numerem rachunku.